Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý retrívr

1. 5. 2007

                ZLATÝ  RETRÍVR

 

Vedle labradorského retrívra patří k nejoblíbenějším retrívrů současnosti. První šlechtitel a chovatel použil žlutého retrívra s vlnitou srstí a dnes již neexistujícího tweed water španěla, později použil irské setry a pískově zbarvené blandhaundy. Výsledkem byl pes s vynikajícími povahovými vlastnostmi,vrozenou chutí k přinášení a s výborným čichem. V České republice se plemeno zlatého retrívra chová od roku 1981,kdy byl z Holandska přivezen první pár těchto psů.

        Kohoutková výška psa je 56-61cm,feny 51-56cm. Hlava je vyvážená a dobře modelovaná. Oči mívá tmavě hnědé, posazené široko od sebe. Jeho zuby v silných čelistech mají dokonalý, úplný, pravidelný, nůžkový skus. Tlapy má okrouhlé a kočičí. Srst bývá plochá nebo zvlněná, s dobře vyvinutou, hustou a vodovzdornou podstavou. Z barev můžeme vybírat mezi odstíny zlaté nebo krémové, nesmí být červená ani mahagonová. Přípustné je pouze několik chlupů bílé barvy a to na hrudi.

         Celé plemeno retrívrů má přibližně stejnou povahu, jsou to ideální rodinní psi. Zlatý retrívr je poslušný, inteligentní, snadno vycvičitelný, přátelský a důvěřivý. Není vhodný pro hlídání domu či zahrady. Zloděje přivítá stejně jako souseda. Pes obranář z něho nebude nikdy, protože mu schází kousavost. Pro svou absolutně neagresivní a mimořádně přátelskou povahu je považován za jednoho z nejvhodnějších plemen k dětem. Tento pes je svému pánovi hluboce oddán, velmi miluje i ostatní členy rodiny, je na člověka silně fixován. Při setkání s jinými psy je přátelský a nevyvolává rvačky.

         Ustájení v kotci je pro zlatého retrívra nevhodné , protože  jeho citlivá povaha trpí nedostatkem kontaktu s rodinnou. Pes pak k člověku tolik nepřilne. Potřebuje dlouhé procházky, rád aportuje a plave.

         Jelikož dochází k nepromyšlenému křížení, mohou se vyskytovat nejen dědičné choroby- např. různé alergie, problémy se srstí, ale i porucha chování- kousavost, nedůtklivost, bázlivost nebo agresivita. Proto vybírejte psa s průkazem původu.